Güney Afrika’da Boynuz Tticaretinin Yasallaşması Ardından Gergedan Soyu Tehlikede

0
1

Dünya üzerinde insanın acımasızlığını gözler önüne seren birkaç büyük olay vardır. Kürkleri için hayvanları öldürmek, hatta kürküne zarar gelmesin diye boğmak, bazen canlı canlı tüylerini yolmak, fillerin dişlerini sökmek, su kaynaklarına akıttığı atıklarla hayvanları zehirlemek, avcılık yapmak hatta zevk uğruna, nesli tükenen hayvanlardan bi’haber bir şekilde her şeyi öldürmeye odaklı yaşamak… Bu liste uzayıp giderken hem nesli tehlike altında olan hem de boynuzları için acımasızca katledilen gergedanlar için Güney Afrika hükümetinden inanılmaz bir karar geldi. Global olarak herkesi derinden sarsan ve üzen bu yasallaştırma kararı karşısında yaşadığımız hislerin tarifi çok zor.

Dünyanın en büyük gergedan çiftliklerinden birine sahip olan John Hume, 2009’da vergi borçlarının ertelenmesi için hükümete dava açıyor.

 

Şu anda dünya üzerinde yaklaşık 29.500 gergedan kaldı.Sırf bir gün yasal olur diye gergedan çiftliği kuran bir adamın böyle bir karar çıkartmaya varan aşağılık ticaret mantığı sebebiyle şu anda Güney Afrika’da her gün ortalama 3 gergedan boynuzları için öldürülüyor.

Boynuz ticaretini yasallaştırarak gergedan kaçak avcılığının önüne geçmek bir yana dursun, yapılmasını daha da teşvik edici hale getirdiler.Gergedan boynuzu ticareti sadece yurt içi yapılacak dense de, senelerdir yapılan ülke dışına kaçak satışların artmasını da kolaylaştırıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here